Zadaniem pompy ciepła jest „przepompowanie” ciepła ze środowiska o niskiej temperaturze do instalacji grzewczej budynku. Ciepło pobierane jest z ziemi, która na głębokości poniżej 1,5m utrzymuje temperaturę 7 – 8 ºC.

Temperatura czynnika centralnego ogrzewania może osiągać nawet 55 ºC. Jednak urządzenia pracują najefektywniej przy temperaturze 35 ºC.
 
Rodzaje pomp:
Pompy których dolnym źródłem jest powietrze
są najłatwiejsze w instalacji. Niestety efektywność tego typu rozwiązania jest dość niska i maleje ze spadkiem temperatury na zewnątrz.
W mroźne dni pompa nie może w ogóle pracować i źródłem ogrzewania staje się elektryczna grzałka wbudowana w urządzenie.

Pompy których dolnym źródłem jest woda
mają bardzo dobrą efektywność, ponieważ wody gruntowe mają temperaturę 8 – 10 ºC nawet w zimie. Żeby można było wykorzystać takie źródło ciepła. Ogrzewany budynek powinien znajdować się w pobliżu stawu albo należy wywiercić dwie studnie głębinowe: czerpną i zrzutową.

Pompy których dolnym źródłem jest grunt
wykorzystują ciepło zgromadzone w ziemi. Wymiennik ciepła zazwyczaj poziomy musi być umieszczony na głębokości poniżej poziomu przemarzania a więc ok 1,5m. Stosowane są także pionowe wymienniki ciepła w postaci kilkudziesięciometrowych rur umieszczonych w głębokich odwiertach. Praca wymienników pionowych jest znacznie bardziej stabilna niż poziomych. Niestety koszt wykonania jest znacznie wyższy
 

W solarach energia promieniowania słonecznego ogrzewa przepływający w nich płyn lub rzadziej powietrze. Płyn solarny najczęściej glikol przekazuje energię cieplną do ogrzewania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Transport płynu solarnego wymuszony jest pompą uruchamianą przez sterownik tylko wtedy gdy temperatura płynu w kolektorze jest wyższa od temperatury wody w wymienniku.

Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest absorber, który odpowiada za pochłanianie promieniowania słonecznego. Istotne jest żeby absorber był dobrze odizolowany od otoczenia aby nie oddawał skumulowanego ciepła na zewnątrz.

Powyższy opis charakteryzuje tzw kolektory płaskie.

Innym rodzajem kolektorów są kolektory próżniowe, które są rzadziej stosowane ze względu na wyższą cenę ale mają większą sprawność. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na pracę urządzenia nawet w zimie i w pochmurne dni. Do izolowania rurki z czynnikiem wykorzystywana jest próżnia. Natomiast czynnikiem jest przepływający glikol lub ciecz o temperaturze wrzenia 25-30 ºC. Ogrzewana przez słońce ciecz paruje a następnie oddaje ciepło w procesie kondensacji.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Gmina Ryki 2018
Deklaracja dostępności